JUBILEUSZ  10 –lecia  HALI WIDOWISKOWO-SPORTOWEJ „NOWA CONCORDIA“

W dniu 20 stycznia 2019 roku obchodziliśmy 10 lecie istnienia hali widowiskowo-sportowej „Nowa Concordia“ oddanej do użytku 19 stycznia 2009 roku. Dyrektor SZOK Dariusz Rybarczyk zaprosił do udziału w koncercie jubileuszowym naszych lokalnych muzyków oraz gości, którzy przewinęli się przez te 10 lat. Natomiat koncert składał sie z utworów artystów, którzy występowali w hali w okresie 2009-2018. Było ich bardzo wielu, ale koncert złożył sie z 15 utworów między innymi :

Obchody 99 rocznicy wkroczenia Wojsk Polskich da Szamocina

To już… a może dopiero od 99 lat cieszymy się wolnością. Tyle lat temu polski żołnierz wkroczył do Szamocina i wraz z powstańcami wielkopolskimi przyniósł nam upragnioną Wolność. Po tylu latach niewoli, po tylu latach krwawych zaborów. Po latach gdzie dzieci nie miały prawa uczyć się w ojczystym języku. Karane były chłostą za mówienie pacierza w ojczystym języku. Zaborca był konsekwentny w działaniu. Wreszcie przyszła ta wyśniona, wymarzona wolność. Wielu zapłaciło za nią swym młodym życiem i własną krwią. Dlatego w dowód wdzięczności składamy im 20 stycznia 2019 roku, w niedzielę, pod Pomnikiem Wolności wiązanki kwiatów. Poprzedza je uroczysta msza święta, w której staramy się Panu Bogu i dawnym wyzwolicielom serdecznie podziękować za ów cenny dar.

Obchody 100 lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Lipiej Górze

Dnia, 27 grudnia 2018 roku obchodziliśmy 100 lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Lipiej Górze z udziałem władz samorządowych, rodzin powstańców, mieszkańców oraz strażaków z gminy Szamocin. Na mszy św. w Jaktorowie, której przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Białczyk, uczestniczyły poczty sztandarowe z OSP Lipia Góra, OSP Lipa-Nowy Dwór, OSP Heliodorowo oraz poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Lipiej Górze. W programie obchodów historię pomnika powstańców wielkopolskich i poległych w tej mogile przedstawił prezes TPLGiO Tadeusz Madecki. Koncert pieśni patriotycznych wykonali Urszula Brzoza , Antonina Jagielska i Marek Frąckowiak. Obecni również byli Burmistrz Miasta i Gminy Eugeniusz Kucner, Starosta Powiatu Chodzieskiego Julian Hermaszczuk, Przewodniczący Rady MiG Szamocin Andrzej Szwed, Prezes Koła Towarzystwa Powstańców Wielkopolskich Paweł Gierlikowski oraz sołectwa z gminy Szamocin. Po mszy św. wszyscy udali się na cmentarz parafialny złożyć kwiaty i znicze. W Domu Kultury w Lipiej Górze można było nabyć książkę pani Gizeli Szwed pod tytułem ,,Walki mieszkańców Szamocina i okolic o niepodległość Polski w latach 1918-1945”. Dla wszystkich sołectwo Lipia Góra przygotowało ciepły poczęstunek. Dodajmy, iż podczas objazdu po pomnikach powstańców po całej naszej gminie uczestniczyli panowie: Burmistrz MiG Szamocin, Przewodniczący Rady MiG Szamocin, Dyrektor SZOK jak również harcerze z 95 Drużyny „Płomyki” w składzie: Zuzia Przybysz, Zuzia Grembowska, Julia Kupka i Jowita Dominiak.