21 marzec 2024

Pomoc żywnościowa w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-202

Uwaga! Ważna informacja!
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamocinie informuje, że będzie możliwość skorzystania z pomocy żywnościowej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027, realizowanego przez Stowarzyszenie ONI z Chodzieży. Pomocą objęte mogą być także osoby i rodziny z Gminy Szamocin znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, dopuszczającej korzystanie z pomocy społecznej z powodów wskazanych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, których dochód nie przekroczy odpowiednio:
- dla osoby samotnie gospodarującej - 2 056,40 zł
- dla osoby w rodzinie - 1 590 zł
Kwalifikowanie do pomocy będzie polegało na złożeniu w Ośrodku Pomocy Społecznej stosownego oświadczenia o dochodach i sytuacji rodzinnej, a następnie, po weryfikacji spełnienia warunków, pracownik OPS wyda skierowanie do odbioru żywności.
WAŻNE!
W skierowaniu wskazuje się punkt wydawania artykułów spożywczych, który będzie znajdować się na terenie Chodzieży. W roku 2024 planowane są 3-4 dostawy, w każdej z dostaw do odebrania będzie asortyment 3-4 produktów, które będą wydawane wg norm programowych na osobę. Przewidywana łączna ilość produktów na osobę to około 30 kg w ciągu roku. Pierwsza dostawa planowana jest na drugą połowę maja 2024 r.
Przykład:
Jeśli program np. przewiduje 4 puszki fasolki po bretońsku na osobę, to rodzina 4-osobowa otrzyma 16 puszek fasolki.
Produkty przewidziane do dystrybucji to:
1)Artykuły warzywne i owocowe (np. groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy)
2) Artykuły skrobiowe (np. makaron jajeczny świderki, mąka pszenna, kasza jęczmienna, płatki owsiane, herbatniki maślane, kawa zbożowa rozpuszczalna)
3) Artykuły mleczne (mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający)
4) Artykuły mięsne (szynka wieprzowa mielona, szynka drobiowa, pasztet wieprzowy, szprot w oleju)
5) Cukier
6) Tłuszcze - olej rzepakowy
7) Dania gotowe - fasolka po bretońsku.
Zachęcamy skorzystania z tej formy wsparcia oraz do wzajemnego pomagania sobie w odbiorze produktów z Chodzieży. Prosimy także o poinformowanie sąsiadów i znajomych o możliwości uzyskania tego rodzaju wsparcia. Po uzyskanie skierowań można zgłaszać się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szamocinie, Plac Wolności 19, tel. 67 28 49 138.