Wsparcie dla osób doznających przemocy domowej

Informujemy, że cały czas działa całodobowa i bezpłatna Linia Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900. Dzięki niej można dostać skierowanie do konkretnego miejsca świadczenia pomocy lub od razu uzyskać pomoc specjalistów. Dyżury telefoniczne pełnią tu psycholog oraz prawnik. Pomoc świadczona jest także w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Pokrzywdzeni mogą też uzyskać połączenie i wsparcie za pośrednictwem komunikatora internetowego i poczty elektronicznej – wystarczy napisać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Telefonicznie można także skontaktować się od razu z wybranym ośrodkiem - wykaz i numery telefonów wraz z informacjami na temat rodzajów udzielanej pomocy dostępne są na stronie https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/. Należy jednak pamiętać, że wizyta w konkretnym punkcie możliwa jest po wcześniejszym umówieniu i uzyskaniu potwierdzenia możliwości przyjęcia w danej placówce.

Pokrzywdzeni mogą także skorzystać z nieodpłatnej pomocy psychologicznej, prawnej, a także innej niezbędnej pomocy, udzielanej przez specjalistyczne ośrodki wsparcia, których lista, wraz z danymi teleadresowymi, dostępna jest na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina/bazy-teleadresowe; oraz przez bezpłatną aplikację „Twój Parasol”. Umożliwia ona uzyskanie wsparcia i niezbędnych informacji dotyczących przemocy domowej. Aplikację można pobrać za darmo na telefon poprzez Google Play i Apple Store.

Podajemy link do poradnika pt. „ Osobisty plan awaryjny”:

https://www.niebieskalinia.pl/attachments/article/6721/Osobisty_plan_awaryjny_poradnik_0.pdfŹródło informacji:

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości