Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

APEL DO MIESZKAŃCÓW O PRAWIDŁOWĄ
SEGREGACJĘ ODPADÓW KOMUNALNYCH

W związku z potwierdzonymi przypadkami nieodpowiedniej segregacji odpadów komunalnych przez naszych mieszkańców, apeluję o konieczności właściwej segregacji śmieci zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku ma terenie Miasta i Gminy Szamocin.

         Z informacji przekazanych przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej   w Szamocinie wynika, że w wielu gospodarstwach domowych  Naszej Gminy nieprawidłowo są segregowane  odpady komunalne.
         Analiza sprawozdań składanych przez firmy odbierające odpady komunalne z terenu Miasta i Gminy Szamocin (także od nieruchomości niezamieszkałych – czyli wszelkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą) wykazała wysoki poziom wytwarzanych odpadów zmieszanych w stosunku do odpadów segregowanych.
         Zgodnie z obowiązującą ustawą  wszystkie gminy w Polsce zobowiązane były osiągnąć w 2020 r. poziom recyklingu odpadów takich jak tworzywa sztuczne, szkło, papier, metale w wysokości 50%. To bardzo wysoki wskaźnik, niestety w Gminie Szamocin  ten poziom w 2020 r. wyniósł 43%. Aby w przyszłym roku osiągnąć zakładany poziom recyklingu musimy podjąć wspólne działania tj. rzetelna segregacja i odpowiedzialne postępowanie z odpadami, w przeciwnym razie  Gminie grożą wysokie  kary finansowe, co przekładać się będzie na podwyższenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W związku z powyższym przestrzegam, iż w przypadku ponownych powiadomień z dokumentacją fotograficzną o zaniechaniu obowiązku należytego segregowania odpadów komunalnych, Gmina Szamocin będzie zmuszona na podstawie aktualnych przepisów, naliczyć dla tych nieruchomości opłatę podwyższoną jak za odbiór odpadów gromadzonych w sposób nieselektywny 50,00zł/m-c/os
.
            Ponadto zwracam szczególną uwagę, że nie mogą Państwo pozbywać się odpadów powstających na swoich posesjach w niedozwolony sposób. Zabronione jest palenie śmieci oraz wywożenie ich w jakiekolwiek miejsca ponieważ tylko pojemniki do ich zbierania są dla nich docelowe. Takie działania są niedopuszczalne  gdyż stwarzają zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz ludzi, podlegają karze.

PAMIĘTAJMY,
ŻE OD JAKOŚĆI SEGREGACJI ODPADÓW ZALEŻY
WYSOKOŚĆ OPŁAT JAKIE WSZYSCY PONOSIMY
ZA ICH ZBIÓRKĘ I ZAGOSPODARWOENIE

                                   Najczęstsze błędy segregacji:

1. Umieszczanie w pojemnikach przeznaczonych na szkło: luster, szklanych naczyń i ceramicznych donic
Taki odpad nie podlega recyklingowi, do pojemników na szkło można wyrzucać tylko butelki i szklane słoik (bez zakrętek), czyli szklane opakowania. Szklanka, kieliszek lub naczynie do zapiekania nie jest opakowaniem, więc ich właściwym miejscem jest pojemnik na odpady zmieszane. 
2. Wyrzucanie kartonów po sokach czy mleku do pojemników/worków na papier
Wielu mieszkańców wyrzuca te opakowania do pojemnika na papier, wychodząc z założenia, że skoro to kartonik, więc jest to gruby papier. Tymczasem wewnątrz te pojemniki wyściełane są metalową folią i również mają kilka sztucznych warstw. Właściwym miejscem jest pojemnik na metal i tworzywa sztuczne.
3. Wyrzucanie tłustego mokrego i brudnego papieru, paragonów fiskalnych do niebieskich worków/pojemników
Chusteczka higieniczna, zabrudzony ręcznik czy paragon (papier termiczny) to papier, który nie podlega recyklingowi. Jego właściwym miejscem jest pojemnik na odpady zmieszane.
4. Mięso i kości wyrzucane są do odpadów biodegradowalnych
Brązowe worki pękają w szwach, ale często ich zawartość nie nadaje się do kompostowania. Jakie błędy popełniamy w tym przypadku? Do pojemnika BIO wrzucamy produkty odzwierzęce (kości, resztki mięsa, wędliny, resztki obiadowe), zawartość kuwet zwierząt domowych, zebrane podczas spaceru z psem odchody,a także kurz z odkurzacza.Tymczasem do pojemników bio wolno wyrzucać tylko to, co jest roślinne a więc resztki surowych warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty i obierki, a także skoszoną trawę czy liście.
5. Wyrzucanie papieru, odpadów biodegradowalnych, szkła w plastikowych torbach, tzw. Foliówkach
To jeden z częstszych błędów w segregacji odpadów polegający na wyrzucaniu wszystkich śmieci w workach foliowych na śmieci. Odpady bio, szkło i papier wyrzuca się luzem.