Misterium w Szamocinie

Hasło roku duszpasterskiego:  „W komunii z Bogiem”

W Niedzielę Palmową, 17 kwietnia 2011 roku , w Szamocinie odbyło się  Misterium Męki Pańskiej. Organizatorem była tutejsza Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Współorganizatorami  byli  po raz kolejny Szamociński Ośrodek Kultury i Starostwo Powiatowe w Chodzieży. Szamocińskie Misterium które odbywa się od lat kilku wciąż zaskakuje miejscami odbywających się spektaklami religijnego teatrum i scenariuszami. Pamiętacie Państwo szamocińskie misteria wędrujące ulicami naszego miasta, odbywające się przy parafialnym kościele lub jak ostatnio bywało nad miejskim jeziorem.

Główną zmianą z ubiegłorocznym widowiskiem, była zmiana miejsca. Zrobiliśmy to na Targowisku ponieważ mogło tu uczestniczyć wielu bez względu na wiek, było nam łatwiej zgromadzić tu sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy oraz zapewnić maksimum bezpieczeństwa aktorom jak i widzom. Jest to miejsce tak dogodne, ponieważ ukształtowanie tego  terenu  w Misterium odgrywa bardzo ważną rolę.

Tegoroczne Misterium zaskoczyło wielu ludzi  pięknymi tekstami i bardzo dobrze dobraną muzyką. Wielu uczestniczących w skupieniu religijnym  widzów usłyszało Imię Boże w języku hebrajskim oraz piękne bogate w treść  teksty błogosławieństwa podczas Wieczerzy Pańskiej.

Pierwsze sceny odbyły się na Targowisku Miejskim.  Jezusa ukrzyżowano na górce, która w Szamocinie znana jest jako górka„Mendlika”. Końcowa, chwalebna  scena  Zmartwychwstania odtworzona została   przy kościele parafialnym przy radosnych  dźwiękach „Alleluja” Hendla.

Nad całością czuwali  ks. Proboszcz Leszek Marciniak, który napisał scenariusz i był głównym narratorem oraz  Dariusz Rybarczyk odtwarzający rolę Chrystusa, tutejszy organista.

W Misterium wystąpiło około 120 aktorów i statystów. Główne role w szamocińskim Misterium wykreowali: Apostoła Filipa zagrał ks. Proboszcz Leszek Marciniak, burmistrz Miasta i Gminy Szamocin – Eugeniusz Kucner  rolę apostoła Andrzeja, Starosta Chodzieski – Julian Hermaszczuk  rolę apostoła Jakuba, dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury Henryk Lejba  rolę Piłata, Jan Kajrys ze starostwa w Chodzieży  Szymona Piotra. Adam Zjawiński i Paweł Kidoń wystąpili w roli łotrów. Niewdzięczną rolę  Judasza zagrał Marcin Mendlik . W udręczoną ogromnym cierpieniem Matkę  Syna Bożego  wcieliła się pani  Grażyna Janczarczyk, która roniła prawdziwe łzy.

Ks. Proboszcz dziękuje wszystkim występującym, strażakom, dźwiękowcom, oświetleniowcom, służbom, które czuwały nad bezpieczeństwem, paniom doglądających strojów i estetyki  oraz osobom tu nie wymienionym, które  pomogły  w współtworzeniu klimatu i przebiegu całego widowiska.

Misterium3