Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Dożynki Gminno-Parafialne w Szamocinie

Przygotowania do dożynek trwały długo. Pogoda na szczęście dopisała, choć wcześniejsze deszcze trochę popsuły szyki. Oficjalnymi organizatorami dożynek w dniu 26 sierpnia 2023 roku byli: Burmistrz MiG Szamocin, Rolnicy, Sadownicy, Ogrodnicy i Producenci Rolni, Ksiądz Proboszcz Parafii Szamocin Krzysztof Madecki oraz Szamociński Ośrodek Kultury.

Organizatorzy postanowili zwerbować i zmobilizować wielu mieszkańców do czynnej pomocy przy organizacji tego pięknego święta. Dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury postanowił wykorzystać dorobek wszystkich zespołów działających w tej instytucji, angażując je do uświetnienia uroczystości dożynkowych. Chór im. Ignacego Jana Paderewskiego  pod dyrekcją Tomasza Wyrzykowskiego wraz z Orkiestrą Dętą SZOK z kapelmistrzem Marcinem Semrau podjęły oprawy mszy świętej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szamocinie. Mszy św. przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Madecki w koncelebrze księdza kanonika Franciszka Drosta i księdza proboszcza Karola Łybka z parafii św. Józefa w Raczynie. W trakcie mszy sołectwa dziękowały Bogu za dobre plony niosąc w darze dary plonów ziemi. Po dziękczynnej mszy, goście oraz mieszkańcy Szamocina przeszli w korowodzie dożynkowym na plac targowy. W korowodzie wzięły udział wozy OSP, Orkiestra Dęta SZOK, poczty sztandarowe, Zespół Tańca Ludowego „Staropolanie-Wielkopolska” z Poznania, delegacje poszczególnych sołectw, delegacje z wieńcami oraz goście i mieszkańcy naszej Gminy. Były również pięknie przyozdobione ciągniki z przyczepą z Lipiej Góry i Jaktorowa. Ciągnik przygotowały także panie z KGW „Swojska Gromadka”, które po raz pierwszy uczestniczyły w gminnych dożynkach. Dla naszych gości ciągnik z przyczepą uszykowali państwo Semrau, Przystasz, Golińscy, Spychalscy z Atanazyna i pani Agata Należyta.

To kolejny przykład na to, że naszych rolników i nasze sołectwa zawsze można liczyć, za co składamy serdecznie podziękowania. Bardzo dziękujemy również panu Janowi Jach z Wapna za obsługę i udostępnienie bryczki wraz z końmi, która tak pięknie się prezentowała podczas korowodu oraz panu Bolesławowi Trojankowi za pomoc.  Uroczystości na placu targowym rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego, następnie odprowadzono poczty sztandarowe z miejsca uroczystości. Przyszedł czas na obrzęd w wykonaniu ZTL „Staropolanie-Wielkopolska” z Poznania i wręczenie chleba Burmistrzowi Miasta i Gminy Szamocin panu Eugeniuszowi Kucnerowi przez starostów dożynkowych panią Annę Burzyńską i pana Krzysztofa Boruckiego.  Dalej nastąpiły przemówienia pana Senatora RP Adama Szejnfelda oraz pana Tomasza Kaczuby, który zabrał głos w imieniu pana Krzysztofa Paszyka Posła na Sejm RP. Następnie na scenie pojawili się wyróżnieni rolnicy panowie Bernard Marczykowski i Wojciech Jaworski i wręczono wyróżnienia w konkursie „Tu żyję, tu mieszkam”. W kategorii „posesja jednorodzinna” wyróżniono panią Beatę Marczykowską i panią Renatę Dominiak, a w kategorii „zagroda” wyróżnienie otrzymał pan Henryk Twardowski. Następnie Zespół Tańca Ludowego „Staropolanie-Wielkopolska” z Poznania dał koncert dla publiczności, zakończony wspólnym śpiewem i tańcem z organizatorami.

W trakcie imprezy można było degustować potrawy, które zostały przygotowane przez nasze sołectwa z: KGW Heliodorowo, KGW Lipia Góra, KGW „Swojska Gromadka”, KGW Atanazyn, Sołectwo Raczyn i Spółdzielnię Socjalną „Arkadio”.

Cieszymy się, że postawiono tak wiele „żniwnych witaczy”. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie sołectwu Atanazyna (panom Bartkowi Golińskiemu i Maciejowi Semrau, państwu Beacie i Tomaszowi Politowskim), sołectwu Raczyn, sołectwu Nałęcza-Józefowice, sołectwu Szamoty, sołectwu Borowo, sołectwu Jaktorowo, sołectwu Lipia Góra oraz sołectwu Lipa. Na uroczystościach dożynkowych nie zabrakło rękodzieła artystycznego. Za udział i wystawę swoich dzieł dziękujemy pani Elżbiecie Stachowiak z Szamot, pani Grażynie Janeczko z Lipiej Góry, pani Agnieszce Pufal z Dziembówka, panu Aleksandrowi Grzeczka z Budzynia, paniom i panom z Koła Pszczelarzy Szamocin na czele z panem prezesem Jerzym Felskim,  delegacji z Banku Spółdzielczego w Chodzieży oddział Szamocin, Wrocławskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania ALBA z Wrocławia za zabawy i gry ekologiczne. Chleby i wyroby wędliniarskie wystawiła firma „Swojskie jadło” z Wyrzyska.

Nie zabrakło atrakcji dla dzieci - warsztaty kulinarne z pizzerkami i burgerami, animacje i zabawy, malowanie buziek, tatuaże brokatowe, balonowe figurki, bańki mydlane, dmuchane zamki itd. Najmłodszych bawiły pluszowe maskotki Dinozaura i Minionka

W dalszej części dożynkowego święta na scenie zaprezentował się nasz rodzimy zespół „Notecianie” z Lipiej Góry pod kierunkiem pana Marka Frąckowiaka, który uświetnił nam imprezę swoją muzyką biesiadną. Po zespole „Notecianie” wystąpił zespół IMPERIUM, który rozpoczął swój koncert hitem „Żółte tulipany”. Następnie można było usłyszeć utwory „Wirują światła”, „Pierwsza miłość”, „Klaun zakochany klaun”, „Czekam na miłość”, „Pojedź ze mną na wakacje” i wiele innych.  Nie zabrakło wspólnego śpiewania podczas koncertu jak i pozowania do zdjęć, czy  rozdawania autografów. Zespół wystąpił w składzie: Mirosław Krysztopa, Katarzyna Krysztopa i Ireneusz Korolczuk. Na koniec odbyła się zabawa taneczna z Markiem i Karoliną. Praca dla organizatorów, a szczególnie dla ekipy Szamocińskiego Ośrodka Kultury trwała aż do późnych godzin w niedzielę. Trzeba było wszystko doprowadzić do porządku, wiele rzeczy poukładać, posegregować i przewieźć do świetlic wiejskich i domu kultury (przy tej okazji dziękujemy panu Szymonowi Sędłakowi za udostępnienie auta a panu Józefowi Jundzilł za 30 balotów). Wszyscy odczuwali ogromne zmęczenie, ale także ogromną satysfakcję z wykonanej pracy. Wszystkim, którzy zaangażowali się w przebieg dożynek – przede wszystkim rolnikom i sadownikom za pomoc, a co najważniejsze starostom dożynkowym, zespołom ludowym, delegacjom, sołtysom, KGW, pracownikom SZOK oraz uczestnikom, składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy również druhom OSP z Szamocina, Heliodorowa i Laskowa, paniom i panom policjantom oraz ochronie i zespołowi medycznemu za zapewnienie bezpieczeństwa podczas imprezy. Wszystkim osobom, które nie zostały wymienione, a były zaangażowane również bardzo dziękujemy. Nie sposób wymienić wszystkich z imienia i nazwiska.

  • Utworzono .
  • Kliknięć: 335