Ułatwienia dostępu

Odpust parafialny w Jaktorowie

 Odpust oznacza darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust może być zupełny – darowanie całej, przewidzianej przez Boga kary, lub cząstkowy jeśli jest tej kary zmniejszeniem. Starający się o odpust może uzyskać go dla siebie lub dla zmarłego. Nie można uzyskać odpustu dla innego żyjącego oraz więcej niż jeden odpust zupełny dziennie. Odpust dotyczy wyłącznie chrześcijan. W przeciwieństwie do sakramentów, które są łaską, wprowadzają stan łaski, są niezależne od zasług, odpust jest skutkiem zadośćuczynienia.

Odpust uzyskuje się poprzez spełnienie odpowiednich warunków i wykonanie przypisanych odpustowi czynności. Warunkami koniecznymi i wspólnymi dla odpustów są: być ochrzczonym i nie ekskomunikowanym, być w stanie łaski uświęcającej, posiadać szczerą intencję, wykonanie w określonym czasie i formie czynności związanych z odpustem. Czynności to min. : określone modlitwy, określone dobre uczynki lub określone praktyki religijne. Czynności te mogą być związane z określonym miejscem lub czasem.

Miał miejsce  w niedzielę , 31 lipca br.  Msza św. odpustowa w bardzo uroczystej oprawie , z licznym udziałem wiernych z parafii , okolicznych miejscowości oraz księży z dekanatu kcyńskiego, rozpoczęła się o godzinie 12.15 w miejscowym kościele parafialnym pod wezwaniem św. Anny.  Mszy przewodniczył prałat ksiądz Janusz Mnichowski z Bydgoszczy. Asystował mu proboszcz jaktorowskiej parafii ksiądz Jarosław Gruba. Na uroczystości do Jaktorowa przybyła autokarem , grupa pielgrzymów z Parafii Miłosierdzia Bożego z Bydgoszczy. Wymownym, odpustowym akcentem były konfesjonały, ustawione przed kościołem. Oprawę muzyczną i śpiewną sprawowali „Notecianie” z Lipiej Góry pod kierownictwem  organisty, pana Marcina Mendlika.. Okolicznościowe kazanie ,oparte w treści o znaczenie sakramentu  małżeństwa i roli rodziny w dzisiejszych czasach, wygłosił ks. Janusz Mnichowski. Na zakończenie, po wystawieniu Najświętszego Sakramentu, odmówiono wspólnie litanię do św. Anny i przy biciu dzwonów wszyscy wierni przeszli w procesji wokół kościoła. Odpustowi towarzyszyła dodatkowa oprawa w postaci tradycyjnych stoisk. Można było kupić dewocjonalia, prawdziwe obwarzanki, zdobione kolorowym lukrem pierniki, kolorowe piłeczki na gumce, tradycyjne korkowce itp. Na to miejscowe święto mieszkańcy Jaktorowa własnymi siłami, przy wsparciu min. Burmistrza Eugeniusza Kucnera i Starosty Chodzieskiego Juliana Hermaszczuka   przygotowali  rodzinny piknik bogatym programem i wieloma atrakcjami. Rozpoczął się po mszy, a ze względu na niepewną pogodę zorganizowano go częściowo w pomieszczeniach domu parafialnego, wokół niego i na terenie pobliskiego boiska.

Ta lokalna , kościelna uroczystość, przypadająca w środku lata, z taką oprawą i programem, staje

się wydarzeniem w już szerszym wymiarze, w którym trzeba lub wypada wziąć udział.

Galeria zdjęć: