Ułatwienia dostępu

Obchody 95 rocznicy wkroczenia Wojsk Polskich da Szamocina

 

To już… a może dopiero od 95 lat cieszymy się wolnością. Tyle lat temu polski żołnierz wkroczył do Szamocina i wraz z powstańcami wielkopolskimi przyniósł nam upragnioną Wolność. Po tylu latach niewoli, po tylu latach krwawych zaborów. Po latach gdzie dzieci nie miały prawa uczyć się w ojczystym języku.

Karane były chłostą za mówienie pacierza w ojczystym języku . Zaborca był konsekwentny w działaniu. Wreszcie przyszła ta wyśniona, wymarzona wolność. Wielu zapłaciło za nią swym młodym życiem i własną krwią. Dlatego w dowód wdzięczności składamy im 18 stycznia 2015 roku, w niedzielę, pod Pomnikiem Wolności wiązanki kwiatów. Poprzedza je uroczysta msza święta, w której staramy się Panu Bogu i dawnym wyzwolicielom serdecznie podziękować za ów cenny dar. Niezmiennie w uroczystości bierze udział w oprawie nasza szamocińska Orkiestra Dęta i poczty sztandarowe. Wyjątkiem od ustalonej reguły było zaśpiewanie podczas mszy świętej psalmu oraz przeczytanie II czytania po góralsku przez pana Szczepana Karwowskiego z kapeli „Góralska Hora”. Pod pomnikiem od wielu lat burmistrz, pan Eugeniusz Kucner przypomina o wartości daniny krwi naszych przodków i o tym jak należy pielęgnować obecnie to co się z nią wiąże. Tym razem oryginalnym odstępstwem od tradycji były salwy oddane z armatki i długiej broni – jako hołd bohaterom - przez pana Dariusza Janeczko.

Pan Dariusz Janeczko to osoba nietuzinkowa, kochająca historię naszej ojczyzny. Daje temu wyraz pokazując się z okazji różnych świąt państwowych w stroju polskiego sarmaty.

Niektórych może to bawi, nas jednak nie, bo kochamy wszystko to co polskie i z naszą historią związane. Jego strój, to strój wyższej sfery społecznej, my natomiast często pokazywaliśmy uroki strojów regionalnych Pałuk, Krajny czy Wielkopolski podczas dożynek czy Przeglądów folklorystycznych..

Dla uczczenia i nadania blasku obchodom 95 rocznicy wkroczenia Wojsk Polskich do Szamocina organizatorzy: Burmistrz Szamocina, proboszcz naszej parafii i Szamociński Ośrodek Kultury zaprosili folk kapelę „Góralska Hora” ze Szczyrku. Kapela wystąpiła o godz.15.30 w podwojach kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła .

Zespół „Góralska Hora to jedna z bardziej cenionych grup muzycznych z polskich gór, która jest częstym gościem na różnego rodzaju festiwalach i koncertach w całym kraju, a także poza jego granicami. Zespół nagrywał między innymi do serialu „Szpilki na Giewoncie” i grywał wespół z kapelą „Golec Orkiestra”. Nasi goście prezentują w swym repertuarze dużą dawkę rodzimej muzyki góralskiej Beskidów i Tatr oraz inspirowanej folklorem słowackim, węgierskim, cygańskim itp. Wśród instrumentów jakimi się posługują na uwagę zasługują skrzypce, cymbały węgierskie na których grał Słowak z Martina o imieniu Martin, kontrabas, akordeon, altówka. Widzowie po koncercie wstali i bili brawo. Podziękowania złożyli ks proboszcz Krzysztof Madecki, starosta chodzieski Julian Hermaszczuk, burmistrz Szamocina Eugeniusz Kucner oraz dyrektor SZOK, który ponownie zaprosił kapelę do Szamocina z koncertem o świętym Janie Pawle II w miesiącu październiku. Widzowie wstali i bili brawo za zaproszenie. Prawda, jak miłe urozmaicenie? A przy okazji można było poddać testowi swój patriotyzm uczestnicząc w tak ważnych uroczystościach i jego kultywowaniu.