Dożynki tegoroczne odbyły się w sobotę, 24 sierpnia 2019 roku w Szamocinie na stadionie miejskim przy ulicy Parkowej. Informowały o tym piękne „witacze „ ustawione na wlotach do naszego miasta w Atanazynie i przy ulicy Margonińskiej , a także na terenie całej gminy między innymi w Nadolniku, Józefowiach, Szamotach, Heliodorowie, Lipiej Górze, Lipie, Swobodzie, Jaktorowie, Borowie, Nowym Dworze i Atanazynie.

Dożynki rozpoczęła Msza św. dziękczynna na którą przybyli rolnicy, poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami i darami, władze miasta i powiatu.  Mszę świętą w kościele pw.  św. Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Madecki w koncelebrze księdza wikariusza Przemysława Robaszkiewicza. Podczas mszy zaśpiewał Chór im. I.J. Paderewskiego z Szamocina pod dyrekcja Tomasza Wyrzykowskiego, który wspólnie z Chórem ze Storkowa z Niemiec oprawił swoim śpiewem Mszę świętą. Podczas mszy św. nie zabrakło naszej Orkiestry Dętej z Szamocińskiego Ośrodka Kultury, którą prowadzi pan Marcin Semrau. Jak co roku nie zabrakło pocztów sztandarowych oraz delegacji z darami i wieńcami. Na ołtarzu  podczas procesji z darami sołectwa złożyły chleb, owoce ziemi oraz pracę rąk ludzkich, który jest symbolem życia, radości i sytości. Uczynili to w naszym imieniu tegoroczni Starostowie: pani Barbara Adamska i pan Bernard Marczykowski.

Dożynki to dzień w którym wspólnota sołectw gminy Szamocin spędziła czas podczas festynu dożynkowego pośród wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Następnie odbył się przemarsz korowodu dożynkowego z kościoła na stadion miejski. Udział brały ustrojone ciągniki z Nowego Dworu, Lipy, Borowa, Heliodorowa i Lipiej Góry oraz bryczka pana Kazimierza Żądło z Rataj w której siedzieli nasi starostowie dożynek oraz pani Burmistrz z radną Złotego Stoku i pan Starosta Powiatu Chodzieskiego. Korowód szedł  w asyście orkiestry dętej a bezpieczeństwa pilnowali nasi strażacy z Szamocina i Policja. Na stadionie po hymnie rozpoczęła się część tradycyjna czyli obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” z Poznania. Obrzęd dożynkowy to  spuścizna kulturowa po naszych przodkach. Wartościowa, znacząca nasz tożsamość, piękna i wzruszająca. Regionalne stroje ludowe, przyśpiewki i krasa zespołu świadczyły o wartości naszej kultury. Widowisko barwne i bogate w wartości miłe dla oka i serca. Serdecznie dziękujemy „Wielkopolan” za sprawioną nam radość. Dziękujemy i naszym Starostom Dożynkowym za wręczony panu burmistrzowi chleb z tegorocznych zbiorów z prośbą, by tak go dzielił sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło. Po obrzędzie nastąpiły oficjalne wystąpienia burmistrza i zaproszonych gości. To święto było doskonałą okazją, by wyróżnić i uhonorować rolników naszej ziemi, dzięki którym mamy codzienną kromkę chleba. A zatem tego zaszczytu dostąpili: Aleksandra i Karol Twardowscy, Genowefa i Józef Jundziłł, Anna i Waldemar Burzyńscy, Katarzyna i Ireneusz Heimann, Bernard  Lorkowski oraz Starostowie dożynek:

Barbara Adamska i Bernard Marczykowski.

Każde takie rolnicze święto charakteryzuje się mnóstwem konkursów, które pobudzają lokalną inicjatywę, a mieszkańcom dają możliwość wykazania się.

Zatem corocznym konkursem jest konkurs” Tu żyję, tu mieszkam”. Rywalizacja jest ostra. Cieszy fakt, że coraz więcej posesji miejskich jak i wiejskich jest bardzo zadbana. Mieszkańcy przykładają wiele starań, by po pracy w swym obejściu można doskonale wypocząć, ale też by cieszyła zmysły.

Uhonorowano więc między innymi za:

1)         zagroda – Tomasz Krzyżański – Atanazyn

2)         posesja jednorodzinna : Genowefa i Jan Kołota – Szamocin

3)         balkon : Wojciech i Zuzanna Grochal – Szamocin.

Burmistrz dokonał również podziękowania za pomoc dla Spółdzielni Socjalnej ARKADIO dla:

Hanny i Jana Tomas oraz Tomasza Golińskiego. A także złożył gratulacje z okazji 50 lecia pracy panu Janowi Herting z Szamocina.

Wsie sołeckie Szamociński Ośrodek Kultury zaprosił do udziału w prezentacji:

„Potrawa żniwiarza”, a więc podajemy co przygotowały nasze sołectwa:

 1. Sołectwo Lipia Góra

            NAZWA POTRAWY:      Zupa gulaszowa, bułki z makiem                                        

            NAZWA CIASTA:           Ciasto drożdżowe ze śliwkami

            Sołtys Lipiej Góry pan Robert Michalski

            Przewodnicząca KGW Lipia Góra pani Mieczysława Antczak

 1. Sołectwo Borowo 

           NAZWA POTRAWY:      Zupa gulaszowa,  Garnek chłopski

           NAZWA CIASTA:           Placek kruchy z owocami      

           Sołtys Borowa pani Angelika Ziegenhagen

 1. Sołectwo Raczyn 

           NAZWA POTRAWY:     Żurek

           NAZWA CIASTA:          Skubaniec, Placek drożdżowy z wiśniami

           Sołtys Raczyna pan Kamil Gidaszewski

 1. Sołectwo Lipa

           NAZWA POTRAWY:   Gołąbki, leczo, zupa krem z cukinii

           NAZWA CIASTA: Sernik, rogaliki, placek drożdżowy, skubaniec, placek maślany,chruściki       

           Sołtys Lipy pani Agnieszka Jańczak

 1. Sołectwo Heliodorowo

           NAZWA POTRAWY:    Zupa szczawiowa, pyry dukane z cebulką

           NAZWA CIASTA:         Placek drożdżowy

           Sołtys Heliodorowa pani Agnieszka Sikorska

 1. Sołectwo Jaktorowo

           NAZWA POTRAWY:      Zupa gulaszowa, kluchy z kapustą

           NAZWA CIASTA:           Placek drożdżowy

           Sołtys Jaktorowa pan Leszek Kudliński

 1. Sołectwo  Laskowo 

           NAZWA CIASTA:       Chłodnik litewski, łazanki

           NAZWA CIASTA:       Ciasto łasucha  

           Sołtys  Laskowa pani Wiesława Szulc                                                          

 1. Sołectwo Atanazyn i Koło Gospodyń Wiejskich

           NAZWA POTRAWY:   „Wiejska fantazja Sołtysa”

           NAZWA CIASTA:          Drożdżówka

           Sołtys Atanazyna pan Jerzy Przystasz

           Przewodnicząca KGW Atanazyn pani Dominika Wawryczka

 1. Sołectwo Nałęcza

           NAZWA POTRAWY:      Gołąbki, zupa ogórkowa

           NAZWA CIASTA:           Ciasto drożdżowe

           Sołtys Nałęczy pan Paweł Hajman

 1. Sołectwo Nowy Dwór

             NAZWA POTRAWY:    Czernina, Gzik z ziemniakami w mundurkach

             NAZWA CIASTA:         Ciasto czekoladowe i marchewkowe     

             Sołtys Nowego Dworu pan Andrzej Szczepara                

Wszystkie sołectwa otrzymały równe nagrody za udział z rąk Burmistrza i Wiceburmistrz Miasta i Gminy Szamocin oraz podziękowanie za tak wspaniałą oprawę naszych dożynek. Dla wszystkich uczestników dożynek w atrakcyjnym występie zaprezentował się kolejny raz Zespół  Folklorystyczny „Wielkopolanie” z Poznania. Nie zabrakło też lokalnego folkloru i biesiady w wykonaniu „Notecian” z Lipiej Góry pod dyrekcją pana Marka Frąckowiaka i szamocińskiego „Babiego Lata” pod batutą pani Danuty Błażejczak. Specyfiką tych dwóch zespołów jest to, że próbują utrwalić pieśni ludowe naszej nadnoteckiej krainy. Warto je kontynuować i pielęgnować. To nasze dziedzictwo. Po raz kolejny szamociński chór zaśpiewał na scenie wspólnie z naszymi gośćmi ze Storkowa. Pierwsi zaśpiewali członkowie chóru z Niemiec a następnie dołączył chór z Szamocina.

Ponad 75 osób na scenie to prawdziwe wydarzenie muzyczne podczas naszego święta. Gratulujemy chórom i dziękujemy za obecność.

Festynowi towarzyszyły  również stoiska lokalnych wystawców z różnorakimi dobrami. Były kramy z rękodziełem artystycznym. Są wśród nas ludzie utalentowani i zdolni we wszelakim dziele, tacy jak: Halina Knach z Sokolca, Grażyna Janeczko z Lipiej Góry, Elżbieta Stachowiak z Szamot, Aleksander Lutrzykowski  z Lipiej Góry, Wacław Hoppenheit z Lipiej Góry, Lidia Stój z Szamocina, Koło Pszczelarzy z Szamocina, Sandra Nowakowska z Graboszewa, Aleksander Grzeczka z Budzynia, Marcin Bartol z Wyrzyska, Andrzej Synoradzki z Szamocina, Sylwia Nascigier z Piły, Joanna Jabłońska z Wągrowca. Dla dzieci było miasteczko zamków dmuchanych oraz nasza rodzinna grupa „Kulnatura” Monika i Karol Bykowscy. Nie zabrakło Banku Spółdzielczego z Chodzieży oddział Szamocin, który rozdawał gadżety oraz Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA. Firma ta przygotowała liczne atrakcje i zabawy dla najmłodszych oraz konkurs na temat ekologii w którym można było wygrać rower.

W trakcie również można było otrzymać pocztówkę z trzema jeziorami, która została wydana specjalnie na dożynki.  Pocztówka z jeziorem w tle to wydanie produktu promocyjnego dotyczącego naszych jezior w Mieście i Gminie Szamocin. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka "7 Ryb" w Wągrowcu oraz Szamociński Ośrodek Kultury to organizatorzy wydania pocztówki.

W naszych okolicach jest kilkanaście jezior, które można obejrzeć jak również przy nich wypocząć. Okalające Szamocin jeziora zachęcają do korzystania z kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Kąpielisko przy jeziorze Siekiera pozwala na nieograniczone  korzystanie z tej formy relaksu. Powierzchnia jezior jest bardzo zróżnicowana - od małych oczek do ponad 51 ha w przypadku jeziora Laskowskiego. Jezioro to reprezentuje typ rynnowy, doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa i żeglowania na desce. Pozostałe - reprezentujące typ wytopiskowy są doskonale zarybione, a złowienie szczupaka, sandacza, węgorza czy suma powinno zachęcić nawet niedoświadczonego wędkarza, wszak w herbie  Szamocina widnieją dwie ryby. Miejscowy Związek Wędkarski liczy ponad 200 zrzeszonych wędkarzy. Operacja ma uwidocznić  piękno w kadrze  naszych jezior i naszego środowiska. Bogactwo jezior w naszym regionie oraz walory  przyrodnicze  należy uchwycić je na pocztówce, przyczyniając się do promocji naszych okolic, w kraju i zagranicą, a także do wzrostu lokalnej świadomości, bo dobrze  jest mieć pocztówkę  z Szamocina w którym się mieszka. Pocztówka została wydana w nakładzie 500  sztuk, a w tle umieszczone zostały 3 zdjęcia jezior i terenów przyrodniczych tj.

 1. JEZIORO LASKOWSKIE W  LASKOWIE
 2. JEZIORO „SIEKIERA” W SZAMOCINIE
 3. JEZIORO „ŁABĘDŹ” W  CYGAŃSKICH  DOŁACH

Wykonanie, obróbka zdjęć, opracowanie graficzne oraz druk pocztówki w formacie A6 była sfinansowana ze środków  PO Rybactwo i Morze 2014-2020.

Operacje, które zostały zrealizowane w ramach projektu pt.

„DZIEJE SIĘ W SZAMOCINIE” to:

 1. Zawody wędkarskie dla dzieci na jeziorze „Siekiera”
 2. Zawody wędkarskie dla dorosłych 50+
 3. Festyn środowiskowy dla dzieci przy jeziorze „Siekiera”
 4. Piknik przy jeziorze Laskowskim
 5. Pocztówka z jeziorem w tle (wydanie pocztówki)

Następnym punktem programu był występ zespołu The Warsaw Dixielanders i zespołu Skaner. Koncerty podobały się wielu naszym mieszkańcom. Stąd  głośne i sowite brawa.

Tegoroczny festyn dożynkowy zakończyliśmy zabawą taneczną.

Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin oraz Dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury serdecznie dziękują  Starostom dożynkowym, księdzu proboszczowi i wikariuszowi, gminie partnerskiej ze Złotego Stoku na czele z panią burmistrz Grażyną Orczyk, Radnym Powiatu Chodzieskiego i Radnym Miasta i Gminy Szamocin, Orkiestrze Dętej i Chórowi im. I.J. Paderewskiego z Szamocina a zwłaszcza chórowi ze Storkowa na czele z dyrygentem Kayem Klatt. Paniom Beacie, Barbarze, Justynie, Annie, Reginie. Panom Maciejowi Semrau, Józefowi Jundziłł, Adamowi Mankiewiczowi za prowadzenie udekorowanych ciągników z gośćmi i mieszkańcami.

Wszystkim rodzinom, rolnikom i sołectwom, którzy przyczynili się do udekorowania pojazdów mechanicznych oraz postawieniu witaczy w całej gminie i mieście Szamocin składamy wielkie dzięki. Było super a witacze przepiękne. Delegacjom z wieńcami dożynkowymi, delegacjom z darami, wszystkim rolnikom i ich rodzinom, sołectwom, sołtysom, Radom Sołeckim, Kołom Gospodyń Wiejskich, osobom ze sołectw którzy brali udział w festiwalu kulinarnym oraz wystawiali swoje rękodzieło artystyczne,  druhom OSP Szamocin, Policji, panom Stefanowi, Rajmundowi, Marianowi, Irkowi, Pawłowi (konferansjer), Januszowi (kościelny), służbie liturgicznej, panu Pawłowi i jego rodzinie za catering, występującym zespołom, mieszkańcom Miasta i Gminy Szamocin, całej obsłudze (pracownicy SZOK) za solidny wkład pracy w organizację dożynek, za wsparcie w wielu mniejszych i większych działaniach, za zrozumienie potrzeb i wszelaką pomoc.

A szczególne podziękowania składamy panu Kazimierzowi Żądło z Rataj za umożliwienie i przejazd w korowodzie dożynkowym pięknie udekorowaną bryczką z zaprzęgiem konnym z naszymi starostami dożynkowymi i gośćmi.

Zespół SKANER pojawił się na scenie muzycznej w 1993. Były to bardzo ciekawe czasy. Muzyka „chodnikowa” zmieniła nazwę na „disco polo”, a ja po rozstaniu z grupą BOYS, którą założyłem kilka lat wcześniej, zostałem liderem i wokalistą zespołu - SKANER. W połowie lat 90ʼtych nasze piosenki śpiewała już cała Polska. Wkrótce na fali tej popularności pojawiły się audycje radiowe i programy telewizyjne. SKANER i inne zespoły z firmy fonograficznej Green Star, można było oglądać w TV Polsat w programie „Disco Polo Live”, gdzie w pierwszym emitowanym odcinku 3.02.1996 zaprezentowano teledysk do piosenki „Nadzieja”. To był strzał w dziesiątkę. W 1996 roku odbył się Pierwszy Festiwal Muzyki Disco Polo, gdzie wywalczyliśmy najważniejszą nagrodę GRAND PRIX. Od tego czasu powstało kilkanaście niezapomnianych przebojów:  "Moja wolność", "Lato w Kołobrzegu", "Wracaj do mego świata", "Wakacyjny romans", ”Amore”, "Bo sobota” i wiele innych ...
"THE WARSAW DIXIELANDERS" powstał w 2007 roku z inicjatywy Mariusza Wnuka – puzonisty i grupy warszawskich jazzmenów wywodzących się z wielu byłych i obecnych zespołów ("Vistula River Brass Band", "Asocjacja Hagaw", "Blues Fellows Dixieland Group", "Gold Washboard" i innych). Wcześniej był znany jako "OLD STARS OF DIXIELANAD".
W pierwszym składzie grali: Roman Karwowski (tp), Jerzy Rafałowicz (ss), Mariusz Wnuk (tb),
Andrzej "Snajper" Jastrzębski (tuba), Zygmunt K. Jagodziński (bjo) oraz Urszula Blaszczyńska (voc). Po roku współpracy w zespole nastąpiły zmiany osobowe i na miejsce Zygmunta K. Jagodzińskiego wszedł Krzysztof Marszałek - bjo. W międzyczasie w zespole nastąpiły kolejne zmiany (Irena Gałązka, Jerzy Kuszakiewicz, Edward Wiśniewski i inni).

Zespół wystąpił na Festiwalu im. L. Armstronga w Augustowie, odbył trasę koncertową na Mazurach oraz w wielu miejscach, gdzie grywa się jazz.
Od roku 2011 zespół w składzie: Jerzy Kuszakiewicz (tp), Mariusz Wnuk (tb), Michał Pijewski (cl),
Jerzy Więckowski (dr), Ireneusz Kozłowski (b), Marek Słomiński (bjo)

Daje koncerty w klubach i innych miejscach predysponowanych do takiej muzyki.
Na repertuar zespołu składają się znane standardy jazzowe oraz znane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej okresu przed i powojennego.
Nagrana płyta jest próbą przybliżenia szerokiej publiczności gatunku jazzu jakim jest
"stary dobry jazz" (dixieland).