• Kontrast
 • Tekst
 • Powiększenie
 • Skalowanie treści 100%
 • Aa Czcionka 100%
 • Wysokość linii 100%
 • Odstęp liter 100%
 • 6
 • 1
 • 5
 • 2
 • 3
 • 4

Turystyka

 

 

 

 

Gmina Szamocin i Jej walory turystyczne.Na turystów czekają przystępne cenowo miejsca noclegowe: przytulne pensjonaty, gospodarstwa wiejskie i kempingi, a także niezliczona ilość przestrzeni przyjaznej rodzinnym wycieczkom. Szczególnie wygodne jest podróżowanie na grzbiecie konia lub kucyka. Ten sposób może okazać się wielką i niezapomnianą przygodą.
Uwzględniając poprzednie informacje, zapraszamy Wszystkich amatorów aktywnego wypoczynku i rekreacji i proponujemy:
- uprawianie sportów wodnych (kajakarstwo, żeglarstwo, windsurfing),
- uprawianie amatorskiego crossu rowerowego
- uprawianie lotniarstwa
- uprawianie sportu wędkarskiego
- myślistwo
- grzybobranie
- aktywny i poznawczy wypoczynek poprzez "bezkrwawe łowy" tzn. fotografowanie ciekawej flory i fauny, ale też często jeszcze dziewiczych, a uroczych zakątków krajoznawczych.


Jeziora

Okalające Szamocin jeziora zachęcają do korzystania z kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Kąpielisko przy jeziorze Siekiera (ośrodek "Amsterdam"), kąpielisko Laskowo plaża - stanica WOPR, pozwalaja na nieograniczone korzystanie z tej formy relaksu. Powierzchnia jezior jest bardzo zróżnicowana - od małych oczek do ponad 51 ha w przypadku jeziora Laskowskiego. Jezioro to reprezentuje typ rynnowy, doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa i żeglowania na desce. Pozostałe - reprezentujące typ wytopiskowy są doskonale zarybione, a złowienie szczupaka, sandacza, węgorza czy suma powinno zachęcić nawet niedoświadczonego wędkarza, wszak w herbie Szamocina widnieją dwie ryby. Miejscowy Związek Wędkarski liczy ponad 250 zrzeszonych wędkarzy.


Lasy

Miejscowe lasy są rajem dla myśliwych i grzybiarzy. W zlokalizowanych na naszym terenie dwóch obwodach łowieckich można zapolować na dziki, jelenie, sarny, daniele, lisy. Są też borsuki, jenoty i wiele innej, drobnej zwierzyny. Zachęcając do przyjazdu na nasze tereny grzybiarzy, należy wspomnieć o korzystnym klimacie, gdyż sezon dla grzybiarzy to późne lato i jesień, a we wrześniu i październiku występuje tu korzystna pogoda. Generalnie, okolice Szamocina posiadają klimat o charakterze przejściowym między Pomorzem o dużych opadach i niższych temperaturach powietrza, a cieplejszą i suchszą dzielnicą środkową, do której należą Kujawy. Znaczny wpływ na warunki mikroklimatyczne ma Pradolina Noteci - występuje zwiększona wilgotność powietrza, często powstają i dłużej utrzymują się mgły. Teren Pradoliny charakteryzuje się też dużą przewiewnością - wiatry z kierunków zachodnich o prędkościach 5-10 m/s.Takie właśnie warunki mikroklimatyczne pozwalają na uprawianie lotniarstwa, a należy dodać, że istnieją tu dogodne warunki startowe oraz tradycja tego sportu (Międzynarodowe Mistrzostwa Polski - 1987 r.).

 

Noclegi

Same noclegi, noclegi z wyżywieniem oraz bez wyżywienia Miasto Szamocin oferuje w różnych obiektach; od prywatnych kwater po pensjonaty agroturystyczne, motele, pola biwakowe i kawaraningowe - pokoje: jednoosobowe, dwuosobowe, trzyosobowe z wyżywieniem lub bez oraz noclegi dla grup. Osoby indywidualne i grupy mają do dyspozycji: pobyt weekendowy, świąteczny, noworoczny lub dłuższy.>

 

 

Wyżywienie

W Szamocinie każdy może znależć coś dla siebie, pary zakochanych, rodzice z dziećmi, czy osoby chcące zorganizować wycieczkę turystyczną. Upalne, pełne słońca dni i długie letnie wieczory sprzyjają spotkaniom towarzyskim i nawiązywaniu bliższych kontaktów. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na zacieśnianie przyjaźni są chwile spędzone na długich spacerach i rozmowach przy filiżance aromatycznej kawy, pysznym cieście czy wyszukanej potrawie kulinarnej.

 

 

Szalaki turystyczne

Piesze wycieczki turystyczno-krajoznawcze po Szamocinie i okolicach, są organizowane na wiele sposobów. Całemu przedsięwzięciu przewodzi Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Szamociński Ośrodek Kultury oraz krajoznawca, nauczyciel geografii, miłośnik i znawca historii Andrzej Kruszyna, który opracował takich tras kilkanaście.

 

 

 

 

 • Kliknięć: 27126