Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Centrum Kultury

Zmień czcionkę:

 

 

 

Centrum Kultury

 

Po raz pierwszy w nowym znaczeniu termin ten został użyty przez Cycerona, który w dziele Disputationes Tusculanae użył sformułowania cultura animi uprawa umysłu) : (dosłownie: "Czymże bez ciebie bylibyśmy nie tylko my, ale czym byłoby w ogóle ludzkie życie? Tyś pozakładała miasta, ty rozproszonych ludzi powołałaś do życia społecznego, ty zespoliłaś ich między sobą najpierw przez wspólne osiedla, później przez małżeństwa, a wreszcie przez wspólnotę mowy i pisma. Tyś wynalazczynią praw, nauczycielką dobrych obyczajów i ładu.

 

Dom Kultury

Kwitnie więc w tym duchu życie kulturalne w naszym mieście, jak zwykle interesującą ofertę przygotowuje corocznie Szamociński Ośrodek Kultury (dyrektor Henryk Lejba), w którego strukturach znajdują się: Biblioteka Publiczna w Szamocinie z filiami w Lipiej Górze i Józefowicach oraz Dom Kultury w Lipiej Górze. Ich działalnośc Prezentujemy na stronach serwisu internetowego Szamocinskiego Osrodka Kultury www.szok-info.pl . Przy placówce działają też liczne zespoły muzyczne, teatralne i inne grupy, które przedstawiamy niżej..., Sprawozdanie z działalności Szamocińskiego Ośrodka Kultury za pierwsze półrocze dostępne jest na kolejnej stronie serwisu.

 

Chóry

Kulturalnymi wizytówkami Szamocina są: 50-osobowy Chór im. I.J. Paderewskiego (dyrygent Piotr Jańczak), Towarzystwo Śpiewu im. I.J. Paderewskiego(dyrygent Tadeusz Dobek).Reaktywowany w grudniu 1992 roku, Chór im. Ignacego Jana Paderewskiego jest jednym z kontynuatorów tradycji Towarzystwa Śpiewu im. Ignacego Jana Paderewskiego, które powstało 12 grudnia 1923 roku w Szamocinie. Obecnie grupuje trzy pokolenia mieszkańców miasta. Ostatnie lata to okres dynamicznych przeobrażeń, nabór nowych członków, odmłodzenie zespołu, dbałość o wzrost poziomu artystycznego. Liczne podróże po kraju i zagranicą (Czechy, Litwa, Włochy, Austria, Niemcy). Chór jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr i Międzynarodowego Stowarzyszenia "Interkultur e.V.".

 

Teatry

Teatr „44” (którego spektakle „Spowiedź w drewnie”, „Długa ulica umarłych” w reżyserii Luby Zarembińskiej, „Obiad” w reżyserii Józefa Barańskiego, czy „Łucja i jej dzieci” w reżyserii Idy Bocian, odnosiły sukcesy w kraju oraz za granicą), Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne Ośrodek – Teatr Stacja Szamocin, prowadzone przez Lubę Zarembińską. Działają także: zespół „Notecianki” w Lipiej Górze, kabaret „Pogodna Jesień”, zespół „Babie Lato”, teatrzyk dziecięcy „Okruszek” i stowarzyszenie „Ostoja”.

 

 

Orkiestra OSP-Szamocin

Bardzo aktywne są jednostki OSP – w Szamocinie, Lipiej Górze, Lipie, Heliodorowie i Laskowie. Prezesem Zarządu Gminnego OSP jest Wiesław Borucki, skarbnikiem Jan Prech, a funkcję komendanta sprawuje Marek Sobkowiak. Orkiestra Dęta OSP Szamocin została założona w 1968 roku. Od 1995 roku orkiestra uaktywniła się. Większość muzyków to młodzież szkolna i studencka. Składa się z 36 osób. W ramach szerokiej współpracy artystycznej z zagranicą, orkiestra wzbogaciła się o bardzo dobry repertuar. Obecnie zespół prezentuje muzykę marszową oraz aranżowaną, na orkiestry dęte, światowa, klasykę muzyki rozrywkowej.

 

Szkolnictwo

Oświata jest bardzo dobrze zorganizowana i dysponuje nowoczesną bazą. Największą placówka jest Zespół Szkół w Szamocinie (dyrektor Iwona Kowalska), w skład którego wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej oraz Publiczne Gimnazjum. Bardzo ważne miejsce w strukturze oświaty maja także Zespół Szkół w Lipiej Górze (dyrektor Małgorzata Rychert) i istniejący od 1997 roku Ośrodek Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy (kierownik Leszek Markiewicz). Najmłodsi mieszkańcy bawią się w barwnym i wesołym Gminnym Przedszkolu Publicznym w Szamocinie (dyrektor Danuta Grams) z filią w Lipiej Górze.