Obchody 101. rocznicy powrotu Szamocina do macierzy

To już 101 lat cieszymy się wolnością. Tyle lat temu polski żołnierz wkroczył do Szamocina i wraz z powstańcami wielkopolskimi przyniósł nam upragnioną Wolność. Po tylu latach niewoli, po tylu latach krwawych zaborów. Po latach gdzie dzieci nie miały prawa uczyć się w ojczystym języku. Karane  były chłostą za mówienie pacierza  w ojczystym języku. Zaborca był konsekwentny w działaniu. Wreszcie przyszła ta wyśniona, wymarzona wolność. Wielu zapłaciło za nią swym młodym życiem i własną krwią. Dlatego w dowód wdzięczności składaliśmy im 19 stycznia 2021 roku, we wtorek,  pod Pomnikiem Wolności wiązanki kwiatów oraz znicze. Delegacja Szamocina na czele z panem Burmistrzem Eugeniuszem Kucnerem oraz Delegacja Powiatu Chodzieskiego na czele z panem Wicestarostą Mariuszem Witczukiem. Po południu odbyła się msza święta o godz.18:00 w kościele parafialnym pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie pod przewodnictwem księdza proboszcza Krzysztofa Madeckiego, a także księdza kanonika Franciszka Drosta. To już następna uroczystość bez udziału naszych zespołów z Szamocińskiego Ośrodka Kultury.