Festyn „Natura od kuchni” w Heliodorowie

W ramach konkursu „Natura od kuchni” organizowanego przez Lasy Państwowe, Koło Gospodyń Wiejskich z  Heliodorowa przygotowało festyn wiejski połączony z promocją żywności pochodzenia leśnego wraz z działaniami edukacyjnymi. Impreza odbyła się 16 września 2023 roku w Heliodorowie (gmina Szamocin) na terenach zielonych obok sali wiejskiej i trwała od 16:00 do późnych godzin nocnych. Festyn zorganizowano na podstawie regulaminu i umowy podpisanej z Lasami Państwowymi. Podczas tego wydarzenia szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przeznaczone do degustacji potraw z dziczyzny i darów runa leśnego. Można było spróbować zupy grzybowej, pieczeni i gulaszu z dziczyzny, bitek z jelenia, krokietów z grzybami, pierogów z jagodami oraz pierogów z kapustą i grzybami. Wielu smakoszy przyciągnęły również miody, herbaty z lipy i owoców leśnych, a także sok z pędów sosny i czarnego bzu. Dla wielbicieli słodkości przygotowane zostały muffinki z konfiturą jeżynową i ciasto z jagodami. Festyn miał również charakter edukacyjny. Z dziećmi została przeprowadzona pogadanka na temat zachowania się w lesie. Najmłodszym wielką radość sprawiły zagadki leśne, rozpoznawanie gatunków drzew, szukanie szyszek, malowanie wielkiego leśnego obrazu oraz kolorowanie kart ze zwierzętami leśnymi. Dorośli natomiast mogli sprawdzić swoje umiejętności i refleks w konkursie na najszybsze zmontowanie domków dla ptaków. Następnie wszyscy uczestnicy festynu sadzili wspólnie drzewka na terenie wokół sali, a po godzinie 19:00 zaczęła się zabawa taneczna, która trwała do białego rana. Koło Gospodyń Wiejskich w Heliodorowie serdecznie dziękuje przede wszystkim Lasom Państwowym za możliwość wzięcia udziału w akcji „Natura od kuchni”, jak również przedstawicielom Nadleśnictwa Podanin na czele z panią Marzeną Kryza. Podziękowania kierowane są również do zaproszonych gości i parnterów – Burmistrza Miasta i Gminy Szamocin, Wiceburmistrza Miasta i Gminy Szamocin, Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Szamocin, Szamocińskiego Ośrodka Kultury, mieszkańców oraz wszystkich przybyłych na festyn.